Please select a page template in page properties.

Bitburger bryggeriet: Dampproduksjon med Weishaupt

Bitburger er et bryggeri som har eksistert i over 200 år og har utviklet seg fra å være et mikrobryggeri til å være blant de viktigste private bryggeriene i Tyskland. “Bitte ein Bit” er et av de mest kjente reklameslagordene i bryggeribransjen. Siden 2007 har merkene Bitburger, König Pilsener, Köstritzer og Licher tilhørt Bitburger-bryggerikonsernet.

I 2017 ble en gradvis overdimensjonert dampproduksjon ved bryggeriet Bitburger erstattet med et mer effektivt og miljøvennlig anlegg. I tillegg til biogass fra egen produksjon brukes også naturgass som brensel.

Med disse brenselene genereres prosessvarme med to Weishaupt WKmono 80 monoblokkbrennere (en togas- og en kombibrenner) i utførelsen 3LN multiflam® og med en brennereffekt på 10,9 MW hver. NOx-utslippene er maksimalt 75 mg/m3, noe som er betydelig lavere enn de gjeldende grenseverdiene i Tyskland.

Det betyr også at det årlige CO2-utslippet fra bryggeriet er redusert med opptil 7000 tonn.

Fakta
Prosjekt
Bitburger Bryggeriet i Bitburg
Produkt
1 togassbrenner, 1 kombibrenner
Typer
WKmono-G80, WKmono-GL80
Ytelse
2 x 10.900 kW
Bruk
Prosessvarme

Kjelesentralen på Bitburger Bryggeriet.

De to Weishaupt-brennerne WKmono 80 kjører på biogass fra egen produksjon og på naturgass.

Up